ŞANLIURFA BARO BAŞKANINA YAPILAN SALDIRIYA İLİŞKİN BASIN AÇIKLAMASI
Tarih: 28.09.2017| Okunma Sayısı: 230


ŞANLIURFA BARO BAŞKANINA YAPILAN SALDIRIYA İLİŞKİN

BASIN AÇIKLAMASI

Şanlıurfa Baro Başkanı Avukat Ahmet TÜYSÜZ Viranşehir'de görevini ifa ederken birkaç polisin hem fiziki saldırısına hem de kabaca davranışlarına ve hakaretlerine maruz kalmıştır.

Polisler tarafından bir baro başkanının, savunma görevini ifa eden bir avukatın, kaba bir şekilde darp edilmiş olması, savunma görevini ifa eden avukatlarda büyük bir üzüntü ve öfke yaratmıştır. Görevi için Viranşehir'de bulunan avukatın, orada bulunan kamu görevlisi olan polisler tarafından fiziki şiddete maruz bırakılması kabul edilemez bir durumdur. Adıyaman barosu olarak meslektaşımıza, baro başkanımıza yapılan saldırıyı kınıyoruz. Türkiye Barolar Birliği Başkanımız Sayın Metin FEVZİOĞLU’nun da katılımıyla Şanlıurfa ve Viranşehir Adliyelerinde yapılan basın açıklamasına çok sayıda avukat ve baro başkanlarının katılımı ile gerçekleştirilen basın açıklamasına baromuzca da katılım sağlanmıştır.

Türkiye'de şunu herkes iyi bilmelidir ki; avukata yapılan saldırı aslında yurttaşa yapılmıştır. Bağımsız savunmayı temsil eden avukatlar, adliyelerde bu olağanüstü hal koşullarında hak arama mücadelesi vermektedirler. Avukatların susturulmaya çalışılması, avukatların kötü muameleye maruz kalması, yurttaşların hak arama hürriyetlerini de tehdit etmektedir. Bütün kamu görevlilerinin bağımsız savunmayı temsil eden avukatlara görevlerini yaparken gerekli kolaylığı sağlamalarını, avukatlarla münasebetlerinde titizlik göstermelerini bekliyoruz. Zaten büttün kamu görevlerinin, kamu kuruluşlarının, avukatların görevlerini ifasında yardımcı olmaları, Avukatlık Kanunun amir hükmüdür. Adıyaman Barosu olarak Baro Başkanına yapılan saldırıya ilişkin soruşturmanın takipçisi olacağız. Olaya karışan faillerin tespiti ile yargı önüne çıkartılıp hak ettikleri şekilde cezalandırılmalarını bekliyoruz. 25.09.2017

                                                                                                                      Av.Abdurrahman TUTDERE

                                                                                               Baro Başkan Yardımcısı

23.07.2018
AV. MUSTAFA KÖROĞLU
BARO BAŞKANI

BARO LEVHASI


© Web sitesi hizmeti Türkiye Barolar Birliği tarafından verilmektedir.