BASIN AÇIKLAMASI

BASINA VE KAMUOYUNA

27.02.2020 tarihinde İdlib’te bulunan güvenlik güçlerimize , Suriye ordusunca yapılan saldırı neticesinde 34 askerimiz şehit olmuştur. Onlarca askerimiz ise yaralanarak tedavi altına alınmıştır. Öncelikle şehitlerimize rahmet, yaralı askerlerimize acil şifalar  diliyoruz.

Ateş her zaman olduğu gibi düştüğü yeri yakmış ,Anadolu’nun her köşesinde bir çok yuva  onarılmaz,unutulmaz  derin acılar içinde kalmıştır.Tüm ailelerin  ve halkımızın acısını paylaşıyoruz.

Özellikle belirtmek isteriz ki yaşam hakkı en kutsal haktır. Bireyin bu hakkı devletin koruması altındadır. Görevi ülke savunması olan askerlerimizin bu mesleği seçmeleri, bu haklarından feragat anlamına gelmez. Bilakis yönetenlerin, güvenlik güçlerinin yaşam hakkının korunmasında daha titiz olmaları sonucunu doğurur. Günübirlik ,sığ politikalarla hiçbir vatan evladının yaşamı tehlikeye atılmamalıdır.

Aslolan yaşamaktır,yaşatmaktır. O nedenle her zaman önceliğimiz savaşa karşı barış, ölüme karşı yaşam demektir.

Bu acı günlerde, ülkemizde bulunan düzensiz göçmenlerin politik hesaplarla maruz kaldıkları göç uygulaması ve düştükleri insanlık dışı durum ayrı bir drama yol açmaktadır.Emperyalist amaçlarla coğrafyamızda ortaya çıkarılan  çatışma halinin kurbanı olan bu insanlar hiçbir hesaplaşmanın bedelini ödemek zorunda bırakılmamalıdır.

Bu nedenle  bir an önce silahların sustuğu, barışın tesis edildiği günlere kavuşma dileğimizi ve bu karanlık günlerden kimseyi ötekileştirerek değil, toplumun tüm kesimlerinin çağrılarına kulak vererek, birlik ve kardeşlik duygularını hakim kılarak çıkabileceğimize olan inancımızı tekrarlıyoruz.

Saygılarımızla,

                                                                                                                                                                                                       ADIYAMAN BAROSU